Статии од Борјан ЈовановскиЏафери за НОВА: Ако Уставниот суд го укине СЈО нема услови за избори

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Талат Џафери, во интервју за НОВАТВ вели дека укинувањето на Специјалното јавно обвинителство ќе биде лошо за политичките субјекти…Преспа: Во реалноста запуштена, во избирачкиот список препородена

Ако само избирачкиот список ја рефлектираше и стапката на наталитет ќе немаше крај на среќата за мое Брајчино. Ама реалноста и овие институции се одамна во голема кавга

Сите воени удари во Турција

Од 1961 година кога се случи првиот воен пуч нема деценија без интервенција на армијата на турската политичка сцена.