Статии од Кристина Озимец


Тензија меѓу Фатиме Фетаи и судијката Михајлова на судењето за Центар

Три опомени и едно одземање на зборот доби Фатиме Фетаи на денешното судење. Никола Груевски, Миле Јанакиески, Даниела Рангелова и уште 11 лица меѓу кои и неколку лица кои камерите на медиумите ги регистрираа во толпата пред општина Центар за време на насилствата, седнаа на обвинителна клупа.На Груевски и на Јанакиески ќе им се суди за Центар на 22 февруари

При соопштувањето на датумот за почеток на судењето, судијката Татјана Михајлова и обвинителката Фатиме Фетаи влегоа во уште еден вербален судир, откако Фетаи реагираше дека тоа непотребно се оддолжува, на што судијката остро реагираше дека „овој случај не е ништо посебен“ од другите


Пауза во Кривичен: Се чека одлуката дали ќе им се суди на обвинетите

Судијката Татјана Михајлова ги разгледува доказите врз основа на кои треба да донесе одлука дали ќе започне судењето за насилствата во општина Центар во кој обвинети се екс премиерот и лидер на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски и екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и уште 12 други лица, меѓу кои и пратеничката Даниела Рангелова и советници во општината од владејачката партијаБЕСА со приговори може да земе пратеник на ВМРО-ДПМНЕ во „двојката“

Албанската партија БЕСА обвинува дека ВМРО-ДПМНЕ со манипулации добила нивно место во Куманово во ИЕ 2, каде тие не освоиле пратеник за само 150 гласови, иако според нив разликата била многу поголема во нивна корист.


Партиите трошеле дупло отколку што имаат пари за кампањи

Коалиција предводена од ВМРО ДПМНЕ прикажала повеќе расходи од приходи во износ од 99.081.027 денари, покажува последниот извештај на „Транспаренси интернешнл“ за трошењата од буџетите и политичките партии во предизборниот и изборниот процес.


За предизборниот молк „галамата“ ќе се префрли на Фејсбук

На денот на предизборниот молк, партиската пропаганда и играта за добивање повеќе гласови на на изборите, ќе доживее кулминација на социјалните мрежи и порталите каде регулацијата е минимална или непостоечка


Само пет политички партии ги имаат ЛГБТИ во својата изборна програма

Само пет политички партии ги вклучиле ЛГБТИ лицата во нивната политичка програма за изборите и тоа воглавно за најтемелните основни човекови права како недискриминацијата и правото на слобода од насилство и правото на живот.