Статии од Маја Јовановска

Село гори, но баба не се чешла – се менуваат членови на управни одбори

Два дена пред изборот на преодната влада направени се куп измени во раководните органи на 30-тина државни институции. Сменети се директори, советници, членови на управни…


Инстант министерот Андонов овековечен на интернет страната на МВР

Оливер Андонов влезе во историјата на МВР како министер за еден ден. Сепак, без разлика на времетраењето на неговиот мандат, неговата фотографија направена во кабинетот…


Талески во притвор, Општината склучи договор вреден 5 милиони евра

Општина Битола, под палката на градоначалникот во куќен притвор, Владимир Талески, потпиша милионски договор за изградба на северната трибина на градскиот стадион „Тумбе кафе“. Договорот…Тајна e кои екс функционери имаат обезбедување на државна сметка

На новинарско прашање кои поранешни функционери имаат телохранители и колкава е нивната бројка, Чавков рече дека не би сакал да прејудицира со бројки, ниту пак соопшти нечие име


Чавков не открива дали Јанкулоска-Мијалков ќе добијат бодигарди од МВР

Од МВР не обелоденија кои поранешни функционери ќе имаат телохранители на државна сметка, но акциите кои ги потенцираат како ризични по безбедноста, сите се реализирани во време кога на чело на Министерството беа двоецот Јанкулоска – Мијалков.


Јанкулоска и Мијалков пак имаат можност да добијат обезбедување од МВР

Според извори на НОВА од безбедносниот сектор, Уредбата се менува за да може министерот за внатрешни работи Митко Чавков, да има одврзани раце да додели обезбедување на екс функционери на кои им завршила оваа законска можност(ВИДЕО)Преселбата на Комунална хигиена им пречела на неколку манекени

Размената на деловни простории меѓу Јавното претпријатие Комунална хигиена и фирмата Унитајарс, беше едно од прашањата за кое се водеше на денешната седница на Советот…