Статии од Маја Јовановска

Игор Тантуровски реизбран за претседател на Антикорупциска комисија

Игор Тантуровски уште една година ќе биде на чело на Антикорупциската комисија. На денешната седница членовите на комисијата едногласно го избрале Тантуровски повторно за претседател,…Тендер за автобуски картички по мерка на Телеком

Ова е втор тендер за набавка на електронски картички, што значи дека според условите од тендерската документација, може да го добие само фирмата што ги испорачала првите картички. Првиот тендер, пред околу една година го добила фирмата „Гентомар“, заедно со Македонски Телеком


Од државни институции протекуваат информации за постапки на СЈО

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на својот Фејсбук профил откри дека Специјалното јавно обвинителство од надлежни органи бара податоци за тоа дали е тој сопственик…


Нема казни од Антикорупциска за Жугиќ, Дурловски и Пројковски

Откако НОВА ТВ обелодени дека неколкумина директори на театри низ Македонија немаат поднесено анкетни листови во Антикорупциската комисија, тројца од нив конечно ја ставија нивната…


(ВИДЕО) Охрид во опасност да го загуби статусот во УНЕСКО

Планот на општината под водство на градоначалникот, Никола Бакрачески, да изгради неколку крупни инфраструктурни објекти, е причина централата на УНЕСКО да ја предупреди власта дека градот навлегува во опасна зона.
Албанскиот јазик редовен џокер на ВМРО-ДПМНЕ за политички пазарења

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, без присуство на опозицијата, на 25 јули 2008 година за само 3 минути и 33 секунди го изгласаа Законот за употреба на јазикот што го зборуваат најмалку 20 % од граѓаните во Република Македонија и во единиците на локалната самоуправа