Статии од Менче Атанасова Точи

Рашковски: Од ФЗОМ да не драматизираат, до вторник нови управни одбори

Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски за НОВА потврди дека до вторник ќе бидат избрани нови управни одбори секаде, па така и во ФЗОМ и порача директорот на ФЗОМ да не прави непотребна драма околу сето тоа. Стефановски во писмо го обвини Травари дека со ова се парализираат одлуките за лекување во странство


Нема нови директори во здравството: Ги кочи ли ДУИ кадровските смени?

ДУИ ги кочи кадровските смени во здравството бидејќи не сака да комуницира со Алијансата на Албанците, неофицијално дознава НОВА, од високи партиски извори. Од тие причини коалиционите партнери не можат да седнат и да се договорат какви ќе биде распределбата на директорските места на клиниките и во болниците


Нов модел за бенифициран стаж-шест години немало комисија за барањата

Цели шест години не постоела Комисијата за утврдување на бенефициран стаж во Министерството за труд и социјала со што не можело да бидат разгледувани барања на работниците за утврдување на професиии со бенефициран стаж


Милевски: Косел нема да се активира, тлото ќе се смирува постепено

Има ли опасност од разорен земјотрес во Охридскиот регион? Кога се очекува да се смири тлото? Потои ли опасност да се активира вулканот Косел? Што се случува со природата, дали ослободената енергија е гаранција дека нема да има земјотреси во наредните неколку децении?


Инспекторите утврдиле лоша хигиена во гинекологија и трауматологија

Хигиена која е на незадоволително ниво, медицински отпад кој не се селектира според прописите. Ваква слика затекнале синоќа санитарните инспектори кои ненајвено упаднаа во Клиниката за гинекологија


Таравари вечерва ненајавено испратил инспекции во четири клиники

Министерот за здравство Арбен Таравари испратил екипи од Санитарната и здравствена инспекција да извршат увид во работата на неколку клиники, меѓу кои е Клиниката за гинекологија и акушерство


Започна судењето против директорот на Здравствениот дом во Ресен

Ничевски е осомничен бидејќи наводно, во 2012 година со фиктивни фактури го оштетил буџетот на државата  во износ од  1.506.554 денари,  пари кои  биле наменети за реконструкција на Здравствениот дом во Ресен


ПРОЦЕС: Центарот за цистична фиброза ги раскара пациентите и лекарите

Како одлуката на претходната власт да се направи Центар за цистична фиброза во болницата во Козле наместо на Клиниката за детски болести, ги подели пациентите и ги раскара лекарите. Кој и зошто врши притисок врз пациентите?


Таравари: Постојат злоупотреби во делот на инвестициите во болниците

Министерот за здравство Арбен Таравари во интервју за НОВА зборува за тоа како вработени по договор на дело земале високи хонорари од странски проекти, за првичните сознанија од ревизијата и злоупотребите во делот на инвестициите во здравството, за смените на директорите во клиниките…


Новиот Клинички центар ќе се гради надвор од Скопје, кај обиколницата

Претходната власт правела перење на мозок на граѓаните бидејќи на местото каде што неколку години стои само дупка планирале да градат само интерни клиники, а не нов Клинички центар за кој се задолживме 90 милиони евра, вели за НОВА министерот Таравари