Статии од Сашка Цветковска

Неуспешна лидерска средба

„Средбата не вроди со никаков резултат“, ова го изјави премиерот Никола Груевски кој објасни дека бил соочен со ултиматумот на СДСМ за одржување на предвремени парламентарни избори заедно со локалните.


Зошто Груевски бара обезбедување?

Владо Бучковски:уште еден вид на пропаганда која би требало овој претседател на владата да го направи поинаков од другите. Љубчо Георгиевски: Принципиелно ќе беше ако ова се направеше кога доаѓаше оваа влада


Утре средба Груевски – Црвенковски

Премиерот Никола Груевски денеска го поканил претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски на средба на која ќе се разговара за актуелните политички состојби во земјава.


Зошто Груевски бара обезбедување?

Предлогот на премиерот Груевски за свое лично обезбедување по завршувањето на мандатот е себичност и популизам, анализира професорот Владимир Пивоваров за Нова.
Македонските граѓани со предност за азил во Германија

Барањата за азил од Македонија и Србија во моментов имаат предност при нивното разгледување во обработката, изјавил германскиот министер за внатрешни работи Ханс-Петер Фридрих за весникот „Везеркуриер“.


Пиштол на главата на Ахмед Доган на конгрес во Софија

Лидерот на партијата на турското малцинство во Бугарија, Движењето за правата и слободите, Ахмед Доган, денеска е нападнат додека го читал извештајот за време на Осмата национална конференција на движењето


Тимошенко обвинета за убиство

Украинскиот јавен обвинител ја обвини поранешната премиерка на Украина, Јулија Тимошенко, дека го нарачала убиството на нејзиниот бизнис ривал пред 16 години.


Армстронг бара втора шанса

Американскиот велосипедист кој во интервју пред два дена го призна допингот, во второ интервју кај Опра изјави дека би сакал повторно да се натпреварува.