Статии од Сашка ЦветковскаМакедонија тоне во нетранспарентност

Македонската држава не сака да споделува со јавноста како ги троши народните пари. Според глобалното истражување “Индекс на буџетска транспарентност”, земјава е во друштото на оние кои не сакаат да споделуваат информации за буџетот со јавноста


Граѓани: Со античкиве галии да се оди до Солун!

На левата страна на Вардар фирмата “Фаланга Дим” почна да ја поставува првата античка галија. Местењето на конструкцијата на првата од предвидените четири галии ги задржа погледите на граѓаните повеќе од вообичаенто.


До смрт си го претепал синот

Брутално семејно насилство кое завршило со смртни последици. Четириесет и шестгодишниот Џ.Ш. од Радовиш вчера го убил осумгодишниот син.Почна средбата Груевски – Црвенковски

Во Клубот на пратениците попладнево почна средбата на премиерот Груевски и лидерот на СДСМ Црвенковски, на која ќе се обидат да изнајдат решенија за политичката криза и за учество на опозицијата на претстојните избори.


Неуспешна лидерска средба

„Средбата не вроди со никаков резултат“, ова го изјави премиерот Никола Груевски кој објасни дека бил соочен со ултиматумот на СДСМ за одржување на предвремени парламентарни избори заедно со локалните.


Зошто Груевски бара обезбедување?

Владо Бучковски:уште еден вид на пропаганда која би требало овој претседател на владата да го направи поинаков од другите. Љубчо Георгиевски: Принципиелно ќе беше ако ова се направеше кога доаѓаше оваа влада


Утре средба Груевски – Црвенковски

Премиерот Никола Груевски денеска го поканил претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски на средба на која ќе се разговара за актуелните политички состојби во земјава.