Статии од Соња Трајковска

Една минута вести: Штрајк на редакциите на МПМ на 17 февруари

Редакциите на Утрински, Дневник и Вест ќе штрајкуваат на 17 февруари, потврдија денеска од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници. Во соопштението се наведува…


Една минута вести: Реакции на изјавата на Рорабахер

Бугарија има принципиелна и конзистентна политика за европската и евроатлантската интеграција на сите држави од Западен Балкан, ја пренесува агенцијата БГНЕС изјавата од Министерството за…Една минута вести: ЕУ со нетрпение очекува формирање на нова влада

Европската Унија со нетрпение очекува формирање на нова влада во Македонија, а одлуката каква влада или коалиција ќе се формира е на политичките партии, изјави…


Една минута вести: ВМРО ДПМНЕ најави проблеми ако не биде во владата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на средбата со амбасадорката на ОБСЕ Нина Соумалаинен рекол дека секоја партија која носи одлука за формирање коалиција без партијата која добила најмногу гласови и поддршка од народот на изборите, треба да знае дека носи одлука да се соочи со проблеми во иднина


Една минута вести: Да се појаснат изјавите на Рорабакер

Министерството за надворешни работи на Република Македонија соопшти дека преку Амбасадата во Вашингтон побара став од Стејт департментот за изјавите на американскиот конгресмен Дана Рорабакер…


Една минута вести: Агенцијата СГС доби 4 тендери од ЕЛЕМ

Агенцијата за обезбедување СГС склучи двегодишен договор со ЕЛЕМ вреден 552.000 евра. Агенцијата победила на сите четири тендери за обезбедување на ХЕЦ Маврово, битолската подружница…Една минута вести: Трамп се пресметува со судиите преку Твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер објави дека дал инструкции на Министерството за внатрешна безбедност да ги проверува луѓето кои влегуваат во САД „многу внимателно“,…


Една минута вести: Вулгарниот и дрзок речник на Груевски

Универзитетски професори, аналитичари, поранешни високи владини функционери и дипломати од Македонија со писмо, преку вассе обратија до членовите на Конгресот на САД и на Европската…