Статии од Соња Трајковска

Една минута вести: Трагедија на Алпите, лавина затрупа скијачи

Најмалку двајца луѓе настрадаа во денешната голема снежна лавина на француските Алпи. Спасувачките служби досега пронашле тела на тројца замрзнати скијачи. На почетокот мислеле дека…


Една минута вести: Итна евакуација на 188.000 жители во Калифорнија

Американските власти наредија итна и задолжителна евакуација на 188.000 жители кои живеат долж браната Ороил во Калифорнија кај која се констатирани оштеувања и постои можност…


Една минута вести: Две години од смртта на Тамара, нема одговорност

Две години од смртта на Тамара Димовска нема одговор на кривичните пријави од Хелсиншкиот комитет за одговорните злоупотреба на службена должност и несовесно работење во…


Една минута вести: Штрајк на редакциите на МПМ на 17 февруари

Редакциите на Утрински, Дневник и Вест ќе штрајкуваат на 17 февруари, потврдија денеска од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници. Во соопштението се наведува…


Една минута вести: Реакции на изјавата на Рорабахер

Бугарија има принципиелна и конзистентна политика за европската и евроатлантската интеграција на сите држави од Западен Балкан, ја пренесува агенцијата БГНЕС изјавата од Министерството за…