Статии од Соња Трајковска

Една минута вести: Македонија вечерва против Исланд

Преземете одговорност за стабилноста на регионот и фокусирајте се на процесот за европска интергација, е пораката на  Иво Вајгл, известувачот на Европскиот парламент за Македонија; По…


Една минута вести: Скопје е еден од најзагадените градови во Европа

„Таргет“ и „Тврдина“ ќе докажуваат кој прислушувал, откако Специјалното јавно обвинителство денеска го повлече случајот Пуч, бидејќи „фактичката состојба во обвинителниот акт  е спротивна  со доказите…


Една минута вести: СМДС прашува дали Попоски е пратеник или министер

Синдикат на дипломати: Попоски е пратеник, а на МНР, Скопје меѓу најзагадените градови во Европа, Асанж ќе се предаде на САД. Вести на македонски и на албански јазик на НОВА.


Една минута вести: Обама ја ослободи Менинг, на потег е Асанж

Специјалното Јавно обвинителство со поднесок до Основниот суд Скопје 1 , се откажа од обвинителниот акт за предметот познат во јавноста како „Пуч“, соопштија од обвинителството; САД воведоа санкции против претседателот на Република Српска Милорад Додик, поради како што се наведува во образложението, опструкции на Дејтонскиот договор; Американскиот претседател Барак Обама ја преиначи казната на Челси Менинг, , а минатата недела Џулијан Асанж соопшти ќе прифати да биде екстрадиран во САД доколу Обама одлучи да ја преиначи казната на Менинг


Една минута вести: Путин ја нападна администрацијата на Обама

Со нова обврска кон СЈО заврши и второто подготвително рочиште за случајот Тврдина 2 во која обвинетиот началник на петтата управа на УБК Горан Грујевски и неговите шест колешки се товарат за уништување на службена документација поврзана со опремата за прислушување; Британската премиерка Тереза Меј порача дека нејзината земја сака чист развод со ЕУ, вклучително и напуштање на заедничкиот пазар;Рускиот претседател Владимир Путин денеска, на прашањето за односите со новиот американски претседател Доналд Трамп реше дека не го познава лично, и нема причини ниту да го брани ниту да го напаѓа.


Една минута вести: Судење за уништувањето на опремата за прислушување

Денеска во Основниот суд 1 Скопје започна судскиот процес за случајот на СЈО наречен „Тврдина 2“, во кој поранешниот началник на петтата управа во УБК Горан Грујевски и уште шестмина други вработени во оваа Управа се обвинети дека уништиле службени документи на тајната полиција за набавка на опремата за следење на комуникациите; Европскиот парламент денеска бира наследник на Мартин Шулц; Фатен жив напаѓачот од Истанбул, бил член на азиска ќелија на Исламската држава


Една минута вести: Вевчани меѓу паганството и христијанството

Употребата на албанскиот јазик во согласност со Охридскиот договор и Уставот, еднакво со македонскиот јазик, го прави општеството посилно, пообединето и постабилно заокружувајќи ги тој…
Една минута вести:Стотина домаќинства секојдневно со прекини на струја

Стотици домаќинства секојдневно без струја поради неквалитетната или преоптоварената мрежа, од ЕВН тврдат нормално е; Села и Беса поставија услов за пеговори со ВМРО ДПМНЕ- Груевски да…