Статии од Светлана Јовановска
Италијански шарм за балканско реобединување

Доказ дека овој прв обид на Могерини почна да дава и резултати се смирувачките тонови кои дојдоа од премиерот на Србија и македонскиот мандатар по изјавата на Заев за националистичко лидерство во Белград.


Заев оптимист: ЕУ прави напори за почеток на преговорите

Високата претставничка ги охрабри шестмината премиери да ја забрзаат неопходната работа за да се исполнат очекувањата на граѓаните за приближување кон ЕУ, се вели во соопштението од Кабинетот на Могерини


Вучиќ го оправдува српскиот разузнавач за настаните во Собранието

„Негова работа е да известува од земјата“, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ во врска со присуството на претставник на српската разузнавачка служба БИА во насилните напади…