Статии од Светлана Јовановска

Харуки Мураками Нобеловец во 2013?

Според британскиот Ладброк оваа година тоа треба да биде Јапонецот Харуки Мураками, автор на повеќе бестселери а потоа и Џојс Карол Уатс, Унгарецот Петер Надаш, јужнокореецот Ко Ун и Алисе Монро, автор на куси раскази од Канада; фаворит е и сирискиот поет АдонисШто се случува во Сирија?

Навистина ли сите станавме специјалисти за ситуацијата во Сирија? Социјалните мрежи и форумите се преполни со спротивставени мислења – треба ли или не да се интервенира во Сирија
Кога Франсоа Оланд добива желба да јаде салата!

Лапсусите на францускиот претседател – oној за Македонија која од францускиот изговор “Маседуан” се претвори во “Маседони” е последниот кој, се разбира, остана забележан кај внимателните набљудувачи на неговите говори

Копа: Со политичка волја спорот за името се решава за 3 дена

„Имаше десетина средби помеѓу Папандреу и Груевски од кои не дојде ништо ново. Во тоа време Груевски не се однесуваше продуктивно во преговорите. Ако има политичка волја тоа прашање може да се реши за три дена“, рече Копа