Статии од Влатко Чаловски

Судот глув на многубројните реакции за случајот „Кежаровски“

Обединетите Нации, ОБСЕ, Меѓународниот ПЕН, Регионалните здруженија на новинари, како и домашните новинарски здруженија (ЗНМ, ССНМ… ) многупати реагираа до македонскиот институции…


Судот глув на многубројните реакции за случајот „Кежаровски“

Обединетите Нации, ОБСЕ, Меѓународниот ПЕН, Регионалните здруженија на новинари, како и домашните новинарски здруженија (ЗНМ, ССНМ… ) многупати реагираа до македонскиот институции…


Скопје Џез Фестивал – мамка за добриот слух

Шурбе, кој веќе над 30 години е помеѓу главните организатори на фестивалот, во интервју за НОВА зборува за тоа колку е тешко да се договорат најголемите светски џез имиња…зошто луѓето треба да го посетат фестивалот


Советниците на СДСМ во Град Скопје ќе ја бојкотираат утрешната седница

Во знак на солидарност кон Мирослав Шиповиќ, советничката група на СДСМ и коалицијата нема да присуствува на утрешната седница на град Скопје, соопшти денеска за НОВА, координаторот на СДСМ во Град Скопје, Софија Куновска


Извештајот е дежа ву, а неудобните гестикулации на Филе го покажуваат тоа

Извештајот е дежа ву, нешто што е веќе видено, неудобните гестикулации и говорот на телото на Филе покажуваат што се крие зад воздржаните зборови, вели за НОВА, поранешниот министер за надворешни работи Денко Малески


Меѓународен ПЕН со барање до Беџети:Ослободете го Кежаровски

Претседателот на Комитетот на писателите во затвор, Мариан Ботсфорд Фрејзер, му напиша писмо на македонскиот министер за правда, Блерим Беџети, каде што изразува загриженост за причините според кои е уапсен а воедно и продолжен притворот на новинарот Кежаровски


Како до правилна орална хигиена?

Кариес индексот во земјата е алармантен, се движи од шест до осум, што значи кај децата до 14 години има од шест до осум расипани заби, вели Ана Бојевска од „Cardena care“


Со свирежи и пароли за поддршка на Шиповиќ

Со пароли и извици „Паѓа влада“, „Не ја силувајте слободата“, „Слобода за Шиповиќ“ и свирежи, стотина поддржувачи на Мирослав Шиповиќ се собраа пред Основниот суд Скопје 1 во знак на револт за апсењето на претседавачот со советот на Општина Центар


Заев: Апсењата не завршуваат со Шиповиќ

СДСМ апелира судот да ја укине мерката притвор за претседателот на Советот на општина Центар и неговите соработници, „но релевантно да продолжи со истрагата, бидејќи Шиповиќ, нема намера да бега од земјата, ниту може да влијае на истрагата“


„Сахара“ на Субрата Рој под нова истрага: неплатен данок

Канцеларијата на Фондот за штедење, издаде забелешка до „Сахара“ на 21 декември минатата година, барајќи да одговори зошто инспекторите не смеат да пребаруваат во групацијата, по необјавувањето на евиденцијата за вработените, и деталите поврзани со уплатите во Фондот