Арт & Живот

Џеј Зи снима документарец кој ќе предизвика лавина реакции

Американскиот рапер, Џеј Зи, подготвува документарен филм и документарен серијал за Травор Мартин, ненаоружаниот црн тинејџер кој во 2012 година на Флорида го уби белец….

Прочитај Повеќе

Оскар – најмасовниот протест против Трамп: Еј Доналд, буден ли си?

Годинешното доделување на Оскарите ќе остане запаметено по објавувањето на погрешен филм како победник во категоријата за најдобро остварување, но пред се и по тоа што оваа културна манифестација се претвори во досега најмасовниот протест против американскиот претседател Доналд Трамп