Арт & Живот

DSC_0281 (1)

Атвуд:Преведувајте ја вашата поезија низ светот

Добитничка на „ Златниот венец“ на Струшките вечери на поезијата смета дека е многу важно писателите да си најмат преведувачи и агенти кои ќе ја шират македонската литература низ светот

Прочитај Повеќе

b16079_0e0703036dda466995c2cb476be54081

Златна параолимпијка планира еутаназија по Рио

Францускиот весник Ле Парисиен објави потресна приказна за златната олимпијка Марике Верворт, која во Рио на Параолимписките игри ќе се обиде да го освои својот последен медал во кариерата, а по настапот озбилно размислува за еутаназија, која е легална во Белгија.