Арт & Живот


Софтвер го анализира однесувањето на купувачите

Како да се открие што мислат муштериите? Што, како и каде сакаат да купуваат?Од серијата „Научна нација“, ве запознаваме со нов софтвер, маркетинг средство што го дешифрира однесувањето на купувачот меѓу полиците во продавницата


Дарен Емерсон – диџеј со „најчудните“ барања во светот

Екс фронтменот на легендарните „Underworld“ и ди џеј ѕвездата Дарен Емерсон води исклучително здрав живот. За неговиот настап во Скопје, тој ја испрати неговата листа на барања, едно од нив се однесува на облеката на возачот


Нова генерација електронски апликации

Наликуваат на тетоважа, но би можеле да ви го спасат животот. Научниците од Универзитетот во Илиноис развиваат нова генерација на потенки, елатсични електронски апликации кои што може да значат револуција во современата медицина


Повторно се отвора славниот „Rijks“ музеј во Амстердам

Најпознатиот холандски и сигурно еден од најславните музеи на светот -Националниот музеј во Амстердам на 1 мај конечно повторно ги отвора вратите за посетителите. Неговото реновирање траеше 5 години подолго од планираното и чинеше многу поскапо


No Picture

Маргарет Тачер: „I Did It My Way“

Маргарет Тачер не беше омилена меѓу бртанските музичари и луѓето кои се сметаат за прогресивни. На своите профилите на социјалните мрежи, познати личности во Британија како режисерот Кен Лоуч или Морисеј се присетија зошто не ја сакаа „железната лејди“No Picture

Севернокорејскиот водач мета на потсмев на социјалните мрежи

Ситуацијата на Корејскиот полуостров се следи со голем интерес и корисниците на социјалните мрежи одлучија да ја искористат шансата и жестоко да се пошегуваат со младиот севернокорејскиот лидер Ким Јонг-УнАмериканците и теориите на заговор

Еден од петтмина Американци кои гласаат за Републиканците и верува дека Обама е „антихрист“, а речиси третина од жителите на САД веруваат дека со светот управува мала група луѓе