Арт & Живот


Тајната на кројачот на папата

Новиот папа не е избран, но неговата мантија е готова. Погледнете ја сторијата за католичките свештеници од целиот свет кога доаѓаат во Рим, задолжително си купуваат нова мантија.


No Picture

Еден шут – четири стативи

На грчкиот остров Лесвос, на натпреварот помеѓу Папаниколис и Егеас Пломариу, при обидот за гол на напаѓач на гостинската екипа, којшто изгледаше како сигурен погодок, курсот на топката се промени дури четири пати
Излезе првиот “Плејбој“ на хебрејски јазик

Познатото списание за мажи „Плејбој“ за прв пат може да се купи во Ерусалим на хебрејски јазик. Интернационалното издание на списанието е достапно во Израел подолго време, но сега за него ќе пишуваа израелски новинари, а првиот број излегол во петокот.


Денеска му е роденден на Чак Норис

Познатиот актер Чак Норис денеска наполни 73 години, роден е 1940 година, во Рајан, Оклахома, како Карлос Реј Норис. Најпознат е по „погледот што убива“ и по вицовите со него во главната улога