Арт & Живот

Стив Џобс или Бил Гејтс?

Слушнете ја рап песната за вечната борба меѓу двајцата генијалци. Кој од нивните пронајдоци се поважни и покорисни за човештвото?


No Picture

Нова закана од анонимните

Анонимните се закаануваат дека ќе откријат тајни за вровните судии во САД. Хакерската активистичка група „Анонимнуси“ синоќа, рано наутро ја нападна интернет страницата на Министерството за правда на американската влада, како одмазда за смртта на активистот Арон Шварц.


Дали се уморивте од зимава?

Погледнете неколку зимски незгоди, главно предизвикани од неисчистен снег и замрзнати улици. Изгледаат многу смешно, но сигурно дека не им било толку весело на луѓето на кои што им се случиле овие зимски непријатности.


Забраната за голема сода е кршење на човековите права

Одлуката на градоначалникот на Њујорк Мајкл Блумберг да се забранат газираните пијалоци и останатите слатки пијалоци стануваат предмет на критики на Африканско- Американските и Хиспано групи


Марк Зукерберг влегува во политика

Сопственикот на Фејсбук, Марк Зукерберг одлучил да влезе во политичките води и идниот месец ќе организира донаторска вечера за Крис Кристи, републиканскиот гувернер на Њу Џерси


Градот на Икеа

Погледнете ја репортажата за градот Амхолд во јужна Шведска, каде се’ е Икеа. Речиси сите жители се вработени во „Икеа“, но и нивниот приватен живот е уреден од оваа компанија – банката е „Икеа“, исто така и спортската сала, рестораните, локалниот клуб…едноставно се’.


Патики на иднината

Керол Колет на факултетот за уметности дизајн Central Saint Martins во Лондон, пред десет години го покрена курсот за ткаенините на иднината, а студентите веќе осмислија патики кои се потпираат на науката за протоклетките.Модни додатоци за 2013

Погледнете какви очила за сонце, обетки, часовници, ѓердани ќе бидат модерни во сезоната пролет – лето 2013.


Црвен фустан за победа

Економската криза и во САД, во свечените денови на инаугурација на претседателот Обама, го намали бројот на баловите, но не и сјајот на свеченостите.