Арт & Живот


Доделени Оскарите, скандал при прогласувањето за „Најдобар филм“

Филмот „Ла ла Ленд“ е прогласен за најдобар…всушност не, „Месечева светлина“ беше добитникот на Оскар за најдобар филм. Вака некако течеше 89.издание на Оскарите откако…


Ќе добие ли Оскар момчето од Сирија кое го ризикуваше својот живот

Дваесет и едногодишниот Калед Кхатиб е кинематограф и портпарол на „Сириските бели шлемови“. Оваа група на волонтери макотрпно работи на спасување на цивилите од граѓанска…Прилеп под маски – карневал „Прочка 2017“

Во Прилеп денеска се оддржа 16-тиот меѓународен карневал „Прочка 2017“. Продефилираа околу 1.500 учесници со традиционални и современи маски. Според градоначалникот Марјан Ристески карневалот за „Прочка“…Голем хуманитарен фестивал во недела во МКЦ „Friends2Friends“

Мотив за организирање на настанот на кој ќе настапат осум популарни македонски бендови и тројца најценети хип-хоп DJ во последните 10 години е пожарот кој се случи зимава во Макотекс во кој изгореа инструментите и студиото на голем број музичари