Арт & Живот

Ирански режисер номиниран за Оскар, нема да оди во САД поради Трамп

Иранскиот режисер Асгар Фархади, кој за драмата „Развод“ е награден со признание од Американската филмска академија за најдобар странски филм, нема да присуствува на церемонијата…


Томислав Османли со објавени текстови во “Књижевна сехара”

Во најновиот број на меѓународното електронското списание „Književna sehara“со редакција лоциранa во Сараево, со две објави како гостин на најновиот број е претставен македонскиот прозен…Почина британскиот актер Џон Хурт

Ветеранот актер Џон Хурт почина на 77 години, објавија англиските медиуми. Актерот познат по улогите во „Вонземјанин“ и „Човекот слон“, бил третиран за рак на…


56 писатели бараат поништување на програмата за издаваштво

Прогласот за заштита на достоинственото на македонски писатели и на македонската книжевност го објавуваме интегрално: „Годинешната програма за остварување проекти од национален интерес во делот…