Една минута вести

Една минута вести на НОВА на македонски и на албански јазик

ВМРО-ДПМНЕ VS СДСМ -16.240 гласа разлика, синоќа во Скопје славеа и членовите и симпатизерите и на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, а лидерите и на двете партии прогласија победа, советот на Град Скопје денеска одржа комеморативна седница за пејачката и хуманитарка и советник во Град Скопје Есма Реџепова – Теодосиевска


Попладневни една минута вести на НОВА

Набљудувачите на Цивил регистрирале полнење на кутии на гласачкото место 2447 во Сарај , граѓаните од овие избори очекуваат промени, подобар живот, подобра иднина за Македонија. Вести во една минута на НОВА на македонски и на албански јазик.


Пладневен пресек во една минута вести

ДИК соопшти дека излезноста на предвремените парламентарни избори до 10 часот е 9,49 отсто, МВР, МОСТ и ДИК регистрираа повеќе нерегуларности, во Струмица фатена копија од Избирачкиот список, почина кралицата на ромската музика Есма Реџепова. Пладневен пресек во една минута вести на НОВА на макеоднки и на албански јазик


Вести во една минута: Ден пред изборниот молк, што очекуваат гласачите

Денеска е последен ден од кампањата и последна шанса за партиите да им се обратат на гласачите и да ги убедат да гласаат за нивната платформа. НОВА ги праша гласачите што очекуваат? Граѓани испраќаат барања во СЈО за тоа дали нивните броеви се прислушувани. Јужнокорејската претседателка Парк Геун хје денеска и официјално претстана да ја извршува функцијата, а за вршител на должноста е назначен премиерот Хуанг Кјо ан. Преглед на денот во една минута вести на НОВА на македонски и на албански јазик.


Пладневен пресек во една минута вести на НОВА

Последен ден од кампањата, НОВАТВ и СКУП ги истражуваа имотните листови на ВМРО ДПМНЕ, отповикана јужнокорејската претседателка. Ова се пладневите вести во минута на НОВА на македонски и на албански јазикЕдна минута вести: Предизборни вработувања, пропагандата во „молкот“

Антикорупциска отвори постапки за предизборни вработувања, партиската пропаганда за молкот се сели на социјалните мрежи и порталте, магазинот Тајм го прогласи Трамп за „Човек на годината“ во традиционалниот избор. Пладневни вести во една минута на НОВА, на македонски и на албански јазик


Пладневен пресек во една минута вести на НОВА

За ДИК е шпекулација дека отпечатени 80.000 гласачки ливчиња повеќе, екс шефот на УКБ Слободан Богоевски во НОВА дебата открива пропусти во истрагата за Коста Крпач, над сто загинати во силен земјотрес во Индонезија. Пресек на претпладневни вести во една минута на НОВА на македонски и на албански јазик.