Економија

Верувале или не: Најголем проблем во Финска се високите плати

Финска мора да продолжи со политиката на умерени плати и да ги преземе потребните мерки за да ги намали трошоците на трудот за да фати чекор со клучните ривали, како што се Германија и Шведска, сметаат синдикатите


Макпетрол во одлична кондиција, 6 милиони евра добивка во 2016

Макпетрол, најголемата македонска нафтена компанија, е во одлична финансиска кондиција, ако се суди според годишниот извештај за 2016, во кој компанијата прикажува добивка по оданочување…
„Боинг“ ќе отвора прва фабрика во Европа

Американската компанија „Boeing“ одлучи во Британија да ја отвори својата прва европска фабрика, соопшти американскиот производител на авиони. Фабриката, чија изградба ќе чини 20 милиони…