Секуловска

Шеќеринска: Имаме бомба- документи за државниот врв

Интервју со Радмила Шеќеринска, заменик-претседателка на СДСМ- за изборните листи, за мотивите да воведат смена на генерации во партијата, за нападите на ВМРО-ДПМНЕ кон неа и кој им ги дава документите за имотната состојба на државниот врв?


Проф. Ѕвонко Маковиќ: Скопје 2014 е шизофрен проект

Интервју со Проф. Ѕвонко Маковиќ, историчар на уметност од Хрватска: Зошто се спротивстави споменикот на Мајка Тереза на акад. Серафимовски да биде поставен во Загреб; жестоки критики за Скопје 2014- не е само естетски, туку и етички е проблемот, историјата се фалсификува со пари на граѓаните


Чаусидис и Селмани: Ќе го тужиме министерот Ивановски ако си дозволи премногу

Лидерите на новинарите, Насер Селмани и Тамара Чаусидис за притисоците и уцените особено во Сител за да се зачленат новинарите во МАН, за мешањето на власта и улогата на Груевски и разговорите со Дуња Мијатовиќ во Скопје


Изборите ќе покажат дали имаат ефект корупциските афери на ВМРО-ДПМНЕ

Ѓунер Исмаил: СДСМ се уште не одлучиле дали ќе одат на избори; Јове Кекеновски: Со претседателската конвенција во ВМРО-ДПМНЕ ќе се види дали има демократија во оваа партија


Орданоски vs Муслиу: Кој е прифатлив кандидат за претседател?

Политичките аналитичари дебатираат: Про и контра консензуален кандидат за претседател за Македонците и Албанците, за кого Груевски и Ахмети би се договориле, имаат ли демократски капацитет овие лидери?Жерновски: Наредбите за криминалот доаѓале од Министерството за култура

Интервју на Андреј Жерновски, градоначалник на Центар: Ги откривме шемите на криминалот во Скопје; За Шиповиќ, новите избори и референдумот; За тоа дали е финансиер на некои портали; За поддршката од странските амбасадори


Токарев: Скопје 2014 не е во барок

Проф. Михаил Токарев, добитник на наградата за животно дело за архитектура”Андреј Дамјанов”: За нарачките на власта на неговите колеги, за некои архитекти кои отстапуваат од моралните принципи- сопствени и на професијата


Унковски: Не влегувам во златниот театар

За условите во кои се работеше на претставата „Огнени јазици“; Министерката за полиција не смее да кажува кој е за лустрација; Канчевска ќе влезе во келеф-тефтерот, ова се дел од темите на кои во Студио на НОВА зборуваше режисерот Слободан Унковски


Димитровски: И мене ми вршеа притисок за Кежаровски

Зоран Димитровски, главен уредник на весникот Нова Македонија- за пораката на власта за пресудата на Томислав Кежаровски, за поврзаноста со загинувањето на Никола Младенов, дали неговиот мобилен е кај Минчо Јорданов?