Фото

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Протест за слобода на Кежаровски: Сега улиците се нашиот медиум!

Стотици новинари, медиумски работници, граѓани, студенти и професори денеска го поддржаа протестот против пресудата за казна затвор на новинарот Томислав Кежаровски и ѝ порачаа на власта дека не бараат милостина, туку правда


(ФОТО-ГАЛЕРИЈА): Протест на новинарите против пресудата за Кежаровски

Новинари, медиумски работници, членови на новинарскиот синдикат, како и Здружението на новинари на Република Македонија, денеска пред Апелационен суд во Скопје го искажаа својот револт кон пресудата од две години затвор за нивниот колега Томислав Кежаровски


(ФОТО – ГАЛЕРИЈА): Импровизиран погреб на високото образование пред Собрание

Околу половина час по изгласување на изменетиот и дополнет Закон за високо образование, Студентскиот и професорскиот пленум вечерва импровизираа погреб на високо образование пред законодавниот дом


PJ MEDIA: Не потклекнувајте! Објавувајте ги карикатурите на Мухамед секаде!

Нападот врз „Чарли Ебдо“, сатиричниот француски магазин кој беше еден од малкуте медиуми во Франција кои објавуваа оригинални карикатури на пророкот Мухамед, е обид на Исламските фундаменталисти да го воспостават Шеријатот во светот, дури и кај оние кои не се муслиманска вероисповест, пишува PJ Мedia


(ФОТО – ГАЛЕРИЈА): ГТЦ во прегратка на граѓаните

Иницијатива – „ГО САКАМ ГТЦ“ , граѓаните направија жив ѕид околу градскиот трговски центар во Скопје и гласно порачаа дека нема да дозволат објектот да се реновира во барок. Погледнете го настанот низ објективот на НОВА


(ФОТОГАЛЕРИЈА) Протест на хонорарци: Рани Влада да те лае!

Над 3 илјади граѓани, активисти, уметници, професори, новинари, преведувачи денеска излегоа на протест во Скопје против најавениот Закон за хонорарци, според кој се предвидува од јануари да се плаќаат 35 отсто од хонорарот за придонеси и даноциФОТО ГАЛЕРИЈА: Протест за поддршка на ЛГБТИ заедницата пред Јавно Обвинителство

ЛГБТИ заедницата и група активисти попладнево пред Јавното обвинителство на Република Македонија преку получасовен протест го покажаа револтот од непреземањето на никаква активност од страна на надлежните во врска со нападите врз припадниците на оваа заедница


Снег на Попова Шапка

Студено време со врнежи од дожд и снег на планините ќе преовладува претпладне во Македонија, а во попладневните часови се очекува врнежите да престанат