Фото

Имресионирачки фотографии од архитектурата во Буркина Фасо

Станува збор за земјена архитектура во кружен комплекс на површина 1,2 хектари. Тоа е резиденцијата на шефот, на кралскиот двор и благородништвото на народот Kassena кои први се населиле во регионот во 15 век, што ги прави една од најстарите етнички групи во Буркина Фасо


ФОТО: Акција „Турлитава“ за одбележување на денот на жртвите на дела од омраза

Со цел да се одбележи 22 јули како ден посветен на жртвите на дела од омраза – акција на Советот на Европа, оваа недела (20 јули) беше организиран настан во Градскиот парк насловен ,,Турлитава‘‘. Граѓаните можеа да пробаат вкусни јадења речиси од сите кујни на етничките заедници во Република Македонија


Галерија: Варна после поплавите

Вонредна состојба е прогласена во Варна и околината, особено во приморската населба Аспарухово, каде што се регистрирани најголем број на мртви и повредени и е направена огромна материјална штета. Овие фотографии објавени во бугарските медиуми го покажуваат ужасот низ кој поминуваат жителите на погодениот регионФотогалерија: Кризата на Крим

Референдумот на кримскиот Полуостров за Русија успешен, за Украина, ЕУ и САД е неважечки, Путин најави дека припојувањето е само прашање на време, додека САД и ЕУ воведоа санцкии


„Албум на Месецот“ 12 најубави фотографии од Македонија, Косово и Албанија

Во склопот на иницијативата „Албум на месецот“, германската еколошка организација Еуронатуре, ги прогласи најубавите фотографии од просторите на Македонија, Косово и Албанија за овој месец


ФОТОГАЛЕРИЈА: Борбата помеѓу Јанукович и украинскиот народ

Режимот се однесува и на медицинските работници, постарите граѓани, и на младите мажи и жени; неодамнешните крвопролевања претставуваат најлоша глетка во Украина од 1944 година кога нацистичките чети беа протераниФОТО: Детето и неговиот најголем пријател

„И верувам на мојата интуиција и инспирација кога ги компонирам фотографиите. Мислам дека изразувам нешто што чувствувам иако обично не знам да го објаснам тоа“, вели Елена Шумилова која направила фотографии од нејзините синови со пријателите од нејзината фарма


ФОТО: Вевчани – „Скeрши кичма – Проект на Владата на Република Македонија“

Под мотото „Биди и ти вистински Василичар“, на карневалот во Вевчани на кој на спeцифичен начин се издвојува уникатноста на маските, една од пораките која го одвлече вниманието беше и „Скрши кичма – Проект на Владата на Република Македонија“