Глобус

Политичари и бизнисмени осудени за корупција со научни трудови ги кратат казните

Министерството за правда на Романија планира да го укине Законот со итен указ, бидејќи од 2013 година кога е донесен, досега, во затворите се напишани 411 вакви трудови. Од ваквата „затворска литература“ се офајдиле и многу универзитетски професори кои издаваат сертификати за научната вредност на затворските дела


Македонско здравство:Заводот за рехабилитација, руиниран и во очајна состојба

Сликата која ќе ве пречека при влезот е ужасна: Руинирани sидови, прозорци, врати, дупки во подовите, искинати душеци на кои пациентите изведуваат вежби.Во видеото погледнете како во 21 век изгледа еден важен сегмент од македонското здравство


Путин: Не знаев дека Меркел се плаши од кучиња

Рускиот претседател Владимир Путин во интервју за Билт демантираше дека сакал да ја исплаши германската канцеларка Ангела Меркел, кога во Сочи пред 9 години за време на разговорите во собата го донел и неговиот лабрадор КониПолските директори на јавниот ТВ сервис поднесоа оставка

Сите директори на јавниот ТВ сервис во Полска поднесоа оставка како протест поради законот коj ќе ја редуцира слободата на информирање а националното радио протестира со емитување на полската химна и Одата на радоста на Бетовен.


Јужна Африка: Белиот рај и црниот пекол на виножито нацијата

Ова не е приказна за волшебната природа на Јужна Африка и Кејп Таун од која ви застанува здивот, туку приказна за тешката сиромаштија, невработеност и дискриминација кои и по 25 години по крајот на апартхејдот се уште постојат во оваа земја на крајот на африканскиот континент.


Полска: Анти-владини протести и контра протести на власта

Пољаците протестираат речиси секој викенд затоа што, според нив, демократијата е под закана со доаѓањето на власт, во октомври, на партијата Право и правда на Јарослав Качински. На ова Качински вели дека луѓето што протестираат се “медиокритети”, “комунисти”, “крадци” или “Гестапо” а се организираат и контра протести.


No Picture

Монструмот на екстремизмот над Европа

Национализмот и екстремизмот во Европа во последно време се поврзани со страхувањето од исламистичките движења. Во Македонија пак, тие најчесто се поврзани со меѓуетничките односи. Како и да е, тие се најлесен начин за манипулирање на граѓаните


ВИДЕО и ФОТО: Во Сирија се случува злосторство против човештвото

Хјуман Рајтс Воч прегледал околу 30.000 ужасни фотографии кои се доказ дека режимот на Башар ал-Асад врши злосторство против човештвото. На сликите можат да се видат луѓе со извадени очи, со рани на грбот или стомакот и стотици тела фрлени во еден хангар помеѓу пластични вреќи.


Републиканска дебата: Масовниот надзор и ИСИС помеѓу најдискутираните теми

Судирот на ставовите не беше фокусиран кон политиките кои ги предлага Трамп, а според анкетите и неговиот рејтинг, тие се популарни помеѓу гласачкото тело, иако тоа беше очекувано