Истражување

Владимир Атанасовски – директорот од ноќниот дуел СЈО-УБК

Поранешниот директор на Агенцијата за финансиско разузнавање остави белег како личноста која го преќуте својот мандат, Ниту афери, ниту иницијативи за некои од големите скандали со проневера на парите за патишта. Како тазе директор на УБК засега остави впечаток по полножните кавги со Јанева


Министерство за образование: Јаделе, пиеле и вработувале без мерка

Ревизорскиот извештај за работата на Министерството за образование минатата година откри лица фантоми, недомаќинско работење и трошење без мерка на хотели, бензин и кафеани. Вработните…


Мијалков, Грујовски, Јакимовски и Стајковиќ осомничени во „Трезор“

Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, поранешниот началникот на петтата управа Горан Грујовски, шефот на кабинетот на Мијалков,Тони Јакимовски и бившиот помошник министер во МВР и член на Управен одбор на Телеком Небојша Стајковиќ се осомничените во случајот Трезор

Македонски моќници и фирми од Прага ја градат зградата кај МНР

Ова е еден од ретките објекти во кругот на Скопје 2014 каде што инвеститор не е институција туку „приватњак“ кој добил атрактивна парцела среде Центар за да гради деловен објектЕмисија ЈАВНО: СЈО трагало по имот на Талевски во Хрватска

Специјалното обвинителство истражувало информација дека градоначалникот на Битола, Владимир Талески поседува викендица на море во Хрватска, која би била предмет на евентуална конфискација, дознава НОВА


Сметката празна-Институтот за јавно здравје е во колапс

Сметката на Институтот за јавно здравје е блокирана од извршители, вработените последна плата земале во мај, немаат за гориво и тековни трошоци, а се трошат и залихите на реагенси