Избори

Дали ВМРО-ДПМНЕ може да ја игнорира одлуката на СДСМ?

Потегот на СДСМ да не се признаат изборите веднаш после завршување на изборите, без да се знаат резултатите е оспорување на цел изборен процес, објаснува за НОВА Александар Новаковски, поранешниот претседател на ДИК


Резултати ВМРО-ДПМНЕ: 136.000 гласале за Иванов, 91.000 за Пендаровски

Првичните резултати од ВМРО-ДПМНЕ: 136.000 граѓани гласале за Горге Иванов, а 91.000 граѓани за Стево Пендаровски. Додека соодносот на парламентарните избори е 59.000 за ВМРО – ДПМНЕ, а за СДСМ 29.000 гласови(ВИДЕО) Заев: Не ги признаваме изборите- итно бараме формирање техничка влада

„СДСМ не го признава изборниот процес“, соопшти лидерот на СДСМ, Зоран Заев на прес-конференција на која е присутен и кандидатот за претседател Стево Пендаровски, по што следуваше силен аплауз од присутните членови и од партиското раководство


ВМРО-ДПМНЕ: Ова беа најмирните избори во историјата на Македонија

СДСМ се обиде да претстави дека има прекршување на изборниот процес, без ниту еден доказ или аргумент, или пак со само недоречености и манипулации. Граѓаните тоа не го дозволија – изјави Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната прес-конференција


МОСТ: семејно гласање, читање на глас, евидентирање на гласачи, агитирање

Во Богданци, член на ИО на определена политичка партија по телефон ги соопштувал лицата кои се симпатизери или членови на партијата, а кои уште не излегле да гласаат. Откако пристигнале набљудувачи од ОБСЕ, ваквата практика престанала


Огранок на СДСМ од Струга со писмо за нерегуларности до ОБСЕ

Локалниот огранок на СДСМ во Струга во текот на изборниот ден испратил писмо до мисијата на ОБСЕ во Македонија до Невладините организации МОСТ и ЦИВИЛ како и до ОИК во Струга за наводни неправилност кои ги забележале на терен во текот на целиот ден за време на гласањето


(ЖИВО) Цивил: Панел дискусија за изборите

Панел-дискусија на која за избирачкиот процес ќе зборуваат активистите Петрит Сарачини и Џелал Хоџиќ, професорката Мирјана Најчевска и Никола Спасов од агенцијата Рејтинг; Следете во ЖИВО…


Заев: Итно бараме формирање на техничка влада

„СДСМ не го признава изборниот процес“, соопшти лидерот на СДСМ, Зоран Заев на прес-конференција на која е присутен и кандидатот за претседател Стево Пендаровски, по што следуваше силен аплауз од присутните членови и од партиското раководство


Заев: СДСМ не го признава изборниот процес

„СДСМ не го признава изборниот процес“, соопшти лидерот на СДСМ, Зоран Заев на прес-конференција на која е присутен и кандидатот за претседател Стево Пендаровски, по што следуваше силен аплауз од присутните членови и од партиското раководство