Култура

АХВ:Сами ги толкуваме резултатите,не бараме друго мислење за алкохолот

Стручното мислење од Институтот за јавно здравје на кое се повикува Николовски, не е во согласност со Правилникот за начинот на означување на храната. Истото не е ниту побарано, ниту одобрено од Агенцијата за храна и ветеринарство, се вели во реакцијата од АХВ


Суперхерои-прв симфониски концерт за деца на Македонската филхармонија

Децата ќе имаат можност да ги слушнат ултрапопуларните музички парчиња од светските филмски хитови „Супермен“, „Спајдермен“, „Пиратите од Карибите“, „Индијана Џонс“, „Војна на ѕвездите“, „Џемс Бонд“, „Хари Потер“ и „E.T.“


Вацлав Хавел: Од што, всушност, се плашиме

Најбруталните форми на притисок од страна на властите кон јавноста се, за среќа, далечно минато, барем во нашиве околности. Денеска, потиснувањето на луѓето има посуптилна и поселективна форма. Дури и доколку денес нема политички судења – сите знаат како властите ги манипулираат истите


Зошто Павле Богоевски ќе биде изведен пред суд

Активистот Павле Богoевски и аналитичарот Сашо Клековски дебатираат за казните на „шарените“, најавата за нивно именување на изборните листи и плановите за протести, доколку власта и понaтаму го опструира СЈОПочина нобеловецот Ели Визел, сведок на холокаустот

Еврејскиот писател и општественик Ели Визел, кој го преживеа Холокаустот, како заточеник во нацистичките логори Аушвиц и Бухенвлад, добитник на Нобеловата награда, почина во саботата на 87 години, објави меморијалниот центар Јад Вашем во Ерусалим


Новинарката Менче Точи наградена за известување за бегалците

За целокупниот опус во следење на бегалската криза наградите ги добија новинарите Зорана Гаџовска , Милка Смилевска,Менче Точи, Горан Адамовски, Синиша Станковиќ и Слободанка Јовановска