Македонија


Денеска трето продолжение на конститутивната седница на Собранието

Пратениците на СДСМ обвинија дека нивните колеги од ВМРО-ДПМНЕ, со долгите реплики и контрареплики намерно ја узурпираат седницата и оневозможуваат да се избере претседател на СобраниетоФлекенштајн: Никој во Европа не го поддржува Груевски

Сите во Македонија треба да знаат дека никој во ЕУ или дури и во сестринската партија на ВМРО-ДПМНЕ, не ја поддржува политиката на Никола Груевски, изјави денеска во Брисел европратеникот Кнут Флекенштајн, пишува Дојче Веле на македонски јазик


Албанскиот јазик редовен џокер на ВМРО-ДПМНЕ за политички пазарења

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, без присуство на опозицијата, на 25 јули 2008 година за само 3 минути и 33 секунди го изгласаа Законот за употреба на јазикот што го зборуваат најмалку 20 % од граѓаните во Република Македонија и во единиците на локалната самоуправаНишто ново од денешната расправа во Собрание, новиот спикер ќе почека

Актуелниот претседавач со конститутивната седница, кој сега веќе е поранешен собраниски спикер, Трајко Вељаноски ја прекина седницата која ќе продолжи утре во 11 часот. Откако…Зврлевски бара да се преиспита одлуката за притвор на Сеад Кочан

Oбвинителството на чело со Марко Зврлевски доставило барање за заштита на законитоста за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, потврдил за Алсат М, новиот претседател на Врховниот суд Јово Вангеловски


Шилегов: Новото мнозинство е согласно за демонтажа на режимот

Единствена и унитарна Македонија е граѓанскиот договор за промени, преточен во 67 пратенички мандати од сите партии освен ДПМНЕ, изјави денеска од собранискиот прес-центар, пратеникот…