Македонија

ДОМ бара бесплатен јавен превоз за намалување на загадувањето

Бесплатен јавен превоз за скопјани, побара денеска портпаролката на ДОМ, Маја Морачанин. „Скопјани стануваат се позагрижени поради загадувањето. Велат дека чадот и штетните честички во…

Странска експертиза потврди дека гевгеличани се трујат со арсен

Со концентрација од 18 микрограми арсен на еден литар детектирани во примерок вода од градскиот водовод во Гевгелија, меѓународно лиценцирана лабораторија од Солун потврди дека…СКУП: На само еден политичар му е конфискуван имотот

Aнализите на СКУП покажуваат дека во последните три години е конфискуван имот во 88 судски пресуди, главно за даночно затајување, но не и за дела од трговија со луѓе, дрога, оружје. При тоа е продаден имот во вредност од само 130 илјади евраВМРО ДПМНЕ: Одлуката на СЈО за Пуч е скандалозна и политичка

Во соопштението од седницата на Извршниот комитет на партијата се истакнува дека со оваа одлука „Катица Јанева само потврди дека е инструмент на СДСМ/Сорос“, и дека „правдата пред македонските институции ќе го стигне Заев и неговото злосторничко здружение, порано или подоцна“