Ново на НОВА 1

Заев: Државен интерес број еден е одблокирање на демократскиот процес

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на прес-конференција од Собранието, денеска потенцираше дека сите реплики и контрареплики, на како што рече, новата опозиција – ВМРО-ДПМНЕ, за…


(ВИДЕО)Сведоштво:“Тргувал ли гинекологот со моите јајце клетки“

Приказната која пред камерата на НОВА ја обелодени млада жена, може да ја прошири истрагата на тоа што с е случувало со материјалите од сопружниците и ембрионите кои биле замрзнувани


Македонија со најниско ниво на употреба на контрацепија во Европа

Здруженијата на маргинализираните заедници бараат примена на стратегија за сексуално и репродуктивно здравје и права 2010 -2020. Тие обвинуваат дека државата не презема конкретни активности…
СЈО влезе во Телеком, се сретнаа обвинителите и директорите

Тричлена делегација од Специјалното јавно обвинителство денеска имаше средба со претставници на „Македонски Телеком“. Во централата на оваа компанија попладнево влегоа обвинителката Ленче Ристоска и…


Мистериозен грабеж:Укради струја од ЕВН и лежи повеќе од грабеж на НЛБ

Кражба има, крадците наводно се фатени, но пари нема. Грабежот во НЛБ банка останува мистерија проследена со многу контрадикторности во јавните обраќања на институциите


(ВИДЕО) Лицата со посебни потреби не се граѓани од втор ред

Со години лутаат од институција во институција и наидуваат на затворени врати или празни ветувања. Се надеваат дека конечно политичарите ќе дознаат колку се и какви се нивните проблеми


Филип Достовски, неуморен активист за легализација на канабисот

Лекува ли маслото од канабис болест како ракот? Зошто треба да се легализира растението и кои се придобивките од него? Одговорите од активистот од „Зелена Алтернатива“