Ново на НОВА 1
Заев ги предупреди амбасадорите:ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги уриваат изборите

Претеседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати писмо до амбасадорите гаранти на договорот од Пржино во кое предупреди на повеќе чекори на владејачката коалиција ВМРО-ДПМНЕ и…Јанева за Милошоски: Го слушам внимателно исто како и во „бомбите“

Пратеникот од ВМРО ДПМНЕ Антонио Милошоски ја праша Јанева колкав е нејзиниот личен капацитет за водење на СЈО, на што таа го упати да побара одговор од нејзиниот бивш шеф Зврлевски


Притисоците на Груевски и Милошоски објавени на Викиликс

Груевски барал неговиот договор со Ахмети да не биде објавен а Милошоски барал САД да вршат притисок врз ОДИХР за да се смени извештајот за насилството на изборите во 2008 година.