Ново на НОВА 2

Со мерцедесот на Груевски се возат и Иванов и Вељаноски и Димитриев

Блиндираниот мерцедес набавен во 2012 година за 600.000 евра и заради кој Специјалното јавно обвинителство го отвори случајот „Тенк“ се наоѓа во Владата и, како што…Сведоците на одбраната во „Диво Насеље“ сведочеа пред судот

Седумте сведоци предложени од одбраната на обвинетите денеска сведочеа во судницата на Врховниот суд, за настаните кои се случувале за време на вооружениот напад во…Eколошки неодговорна јавна администрација

Институцијата која пред граѓаните испорачува барање да се самоограничат во користењето на автомобилите, додека самата таа непречено „ужива“ возен парк од 40-50, па и повеќе конвенционални возила, не поседува кредибилитет за испорачување на такво барање


Очај

Единствениот збор со кој можам да го сумирам последното интервју на екс-премиерот Груевски е: Очај. Не знам дали е свесен колку очајно изгледаше неговиот последен обид да објасни дека на крај, после десет години неприкосновена власт, ќе мора да оди во опозиција


Портрет: Со субвенциите за песни можат да се снимат 9 албуми и 9 спота

Гога Поп Георгиевски е музичар кој со својот бенд музиката ја правел во сега веќе опожарениот простор „Макотекс“, во кој многумина музичари изгубија инструменти и необјавена музика. Тој е еден од иницијаторите на концерти со повеќе бендови кои на своите колеги се обидуваат да им го вратат она што го загубилеРакомет, ЛШ: Вардар му врати на Загреб и го потисна лидерот Кјелце

Македонскиот првак подобар од хрватскиот со 25:20 во десеттото коло во елитното натпреварување. „Црвено-црните“ се лидери во Б конкуренцијата со 14 бода колку и европскиот првак, но имаат подобра вкупна гол разлика и подобар биланс во меѓусебните дуели


Македонија – земја каде се протестира против правда

Фактот што официјални лица, партиски активисти во Македонија протестираат против институција како што е Специјалното јавно обвинителство е показател за поместување на општествените вредности како последица на партиските пропаганди и уцени