Ново на НОВА 2


Хрватска ја укинува контроверзната контрола за увоз

Министерот за земјоделство на Хрватска, Томислав Толушиќ денеска донесе одлука за повлекување на Правилникот за фитосанитарна контрола на овошјето и зеленчукот увезени од држави што…

Фудбал: Реал М. без пораз во финале со Зидан и 66 меча со даден гол

„Кралскиот“ клуб вчеравечер прослави петта победа во меч за титула под водство на францускиот менаџер и ја продолжи рекордната низа на натпревари со една и повеќе реализации во сите натпреварувања


Сценарио пред Суперкупот: „Малешевка“ и „Копачка“ го обиколија светот

Двете македонски ора во изведба на членови на културно-уметнички друштва завршија во 228 држави и региони на земјината топка до колку што допираше ТВ сигнал од „Телеком арена“ во Скопје. По нив, свои „пет минути“ добија и 19 дечиња со оштетен слух од училиштето „Партение Зографски“ кои на знаковен јазик ја изведоа нумерата „Sky full of stars“ (Небо полно со ѕвезди) од Колдплеј


Спектакл наречен Суперкуп: Скопје ја доживува идејата на Антон Виткамп

Идејата за натпревар од ваков тип како вечерашниот на „Телеком арена“ датира од 1971 година зад која стои новинарот и уредник во холандскиот весник „Де Телеграф“ и се појави во време во кое холандскиот тотален фудбал на клупски план (особено Ајакс) и на репрезентативен под водство на легендарниот Јохан Кројф земаше замав во Европа. Победникот покрај трофеј тежок 12,2 килограма и висок 58 сантиметри ќе добие и парична награда од 3,2 милиони евра, за поразената екипа се предвидени 2,2 милиона евра


Од алчни хотелиери до препродавачи – како Скопје стаса до Супер купот

Вечерашниот судир на фудбалските титани Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед во Скопје ќе го следат милиони фудбалски фанови во светот преку директниот ТВ пренос. Токму…