Ново на НОВА 2

Заеднички Град

Иако урбаната социологија е се уште некохерентна, Скопје,Uskup,Shkupi,Скопље останува да биде потенцијален простор за соживот. Тој е примат преставува исклучок од околните балкански градови и нивната историја


Сопругот на Гордана Јанкулоска стана функционер

Влатко Илиевски, сопругот на екс министерката Гордана Јанкулоска, и официјално е именуван за претседател на Инспекцискиот совет. Одлуката на Владата, со потпис на вицепремиерот Никола…Србија: Пронајдени сандаци со оружје во близина на куќата на Вучиќ

Во околината на Белград во Јајинци, каде што е семејната куќа на српскиот премиер Александар Вучиќ,  пронајдени се сандаци со оружје, соопшти министерот за внатрешни…Анализа, Премиерлига: Еден бод дели пет клуба, кој прв до целта?

Само еден поглед на табелата упатува на заклучок дека нè очекува најтесната и најнеизвесна борба за тронот во средина што ги обединува некои од најголемите тренерски имиња како Мурињо, Гвардиола, Венгер, Конте, Клоп


ЈАВНО: Како ги трошат вашите пари-тајни вечери и државни скапи ручеци

НОВАТВ создаде мало „злосторничко здружување“ од истражувачки новинари, блогери и уметници со цел најдобро и на наједноставно да ви ги прикаже тешките теми од сферата на борбата со корупција и владеењето на правото


Богоевски: Груевски во ВМРО ДПМНЕ го донесе Кондоминас заради ОКТА

Поранешниот шеф на УБК тврди дека Груевски на чело на партијата дошол откако ја потпишал продажбата на ОКТА и дека таткото на Мијалков, Јордан бил соработник на југословенските тајни служби


(ВИДЕО) НОВА открива: Башибозук на министерски начин

Министерот за финансии, Кирил Миноски одби да го коментира недомаќинското работење на неговите колеги од Министерството за образование – Абдулаќим Адеми и Спиро Ристовски, за…


Предизборна бајка за новиот Клинички центар

Пред неколку дена министерот Тодоров спектакуларно ја најави изградбата на новиот Клинички центар на пролет идната година.Точно тогаш кога објектот требаше да биде пуштен во употреба. И за да не излезе како приказната со овчарот и волкот, предизборно го распишаа тендерот.