Спорт


Лига Европа: Моќниот Зенит ја наполни мрежата на Вардар

Два гола за рускиот премиерлигаш постигна Александар Кокорин, по еден реализираа Артем Ѕјуба, Бранислав Ивановиќ и Емилијано Ригони. „Црвено-црните“ во второто коло му гостуваат на Розенборг на 28 септември (19 ч.)


Крај во Скопје: Вардар – Зенит 0:5

Скопје е под фудбалска магија. Кафеаните низ Дебар маало и попладнево се, непишано, задолжителна претстаница за загревање до „Телеком арена“ како главно одредиште вечерва во…


Грнчаров: Европската победничка серија да продолжи и со Зенит

„Црвено-црните“ вечерва по континуитет на одличната резултатска низа на домашен терен ова лето. Мечот на „Телеком арена“ е со почеток во 21,05 часот. Покрај дуелот во Скопје, групата Л во ЛЕ, носи и пресметка во Сан Себастијан меѓу Реал Сосиедад и Розенборг


УЕФА шампионска Лига: Рапсодија на Сити, трилинг голови на Реал М.

„Граѓаните“ убедливи во Холандија против Феенорд со 4:0, „кралевите“ со три гола до три бода против АПОЕЛ на „Сантијаго Бернабеу“, Тотенхем на „Вембли“ ја совлада Борусија Д. со 3:1. По два гола во победничките екипи на Џон Стоунс, Кристијано Роналдо и Хари Кејн


Три фази до билет за СП 2018: Русите воведуваат навивачка лична карта

Со документот што е задолжителен се предвидуваат и низа погодности за навивачите како влез во Русија без виза, бесплатни патувања меѓу градовите домаќини на натпреварите и бесплатен градски превоз на денот на одигрување на мечевите. Продажбата на влезниците за мундијалот ќе почне во четврток и ќе трае до 15 јули догодина кога е закажано големото финале


Кошаркарско ЕП: Словенија против Шпанија за финале

Предводени од Горан Драгич и Лука Дончич во шутерското четврт-финале, „змајчеки“ ја поразија Летонија со 103:97 (по четвртини: 34:23, 17:32, 25:11, 27:31). „Фуријата“ претходно ја елиминира Германија по триумфот со 84:72. Денеска на шампионатот и двата преостанати дуела од четврт-финалето. За 17,45 часот е закажан мечот меѓу Грција и Русија, а од 20.30 часот ќе следува и пресметката на Србија и ИталијаЛига на шампиони: Челзи си поигра со Карабаг, ПСЖ со Селтик

Лондонските „сини“ го декласираа дебитантот во елитата со 6:0, париските „светци“, пак, во Глазгов ја понижија шкотската гордост Селтик со 5:0. Победи по 3:0 на Манчестер јунајтед, на Барселона и на Баерн Минхен. Рома може да биде среќна со ремито без голови против Атлетико Мадрид во Рим, Стефан Ристовски дебитира за Спортинг Лисабон во триумфот над Олимпијакос во Пиреја со 3:2


ФА ја одби жалбата на Ливерпул: Три меча „ладење“ за Мане

Менаџерот Јирген Клоп ќе мора без сенегалскиот напаѓач против Барнли и против Лестер во Премиерлигата и во еден натпревар во англискиот Куп. Едерсон, според информациите од таборот на „граѓаните“, го одработи денешниот тренинг и најверојатно ќе биде прва опција за тренерот Пеп Гвардиола во мечот со Феенорд во Лигата на шампиони