Спорт


Кошарка, претквалификации за СП 2019: Македонија со Естонија и Косово

Натпреварите се закажани во периодот од 2 до 17 август во 2017 година, ќе се играат по принципот „дома-гости“ и најдобрите две селекции од секоја од четирите групи ќе обезбедат учеството во главниот квалификациски циклус што почнува во ноември


Бах побара суспензии за сите вмешани во системски допинг манипулации

Извештајот на професор Ричард Мекларен за првиот човек на ИОК е „фундаментален напад на интегритетот на спортот“. Во документот се вперува прст кон повеќе од 1.000 руски спортисти кои, наводно, користеле недозволени средства во период од четири години почнувајќи од 2011


Артим Шаќири за НОВА: Да го забраниме фудбалот во Македонија 5 години

За НОВАТВ од Малта Сократ Љачев Ако треба да се набројат најатрактивните моменти од неговата фудбалска кариера, тоа би бил долг список на натпревари и случки…


Циле останува претседател на МОК, Камчев стана негов заменик

Васил Тупурковски повторно е избран за претседател на Македонскиот олимписки комитет. Негови заменици, односно нови потпретседатели, ќе бидат бизнисменот Јордан Камчев и поранешниот кошаркар Благоја…


Лига Европа: Сензација на Хапоел Бер Шева, Интер се одјави со победа

Израелците ремизираа (1:1) против Саутемптон на „Сент Мери“ и со ист број на бодови, но подобар меѓусебен скор од премиерлигашот оди меѓу најдобрите 32 екипи во натпреварувањето. „Нероазурите“ со 2:1 ја совладаа Спарта Прага со 2:1


Ц. звезда слави 25 години од светската титула со Панчев и Најдоски

На денешен ден пред точно 25 години, екипата од „Маракана“ го совлада Коло Коло со 3:0 во мечот за светската клупска титула. Третиот гол беше дело на Дарко Панчев, пехарот во Токио го подигна капитенот Илија Најдоски


Лига Европа: Ибрахимовиќ потврди европска пролет за Манчестер Ј.

Премиерлигашот ја совлада Зорја во Украина со 2:0 и го освои второто место во групата А. Мктарјан погоди за водство на „црвените ѓаволи“, точка стави Ибрахимовиќ во 88 минута со седми негов гол во шестиот мечПливање: Ангеловски го собори Маленко, па Блажевски го урна Ангеловски

Државниот рекорд на 50 метри слободно во 25 метарски базени што повеќе од една деценија гласеше 23,54 секунди денеска најпрво падна на 23,43 секунди, а потоа и на 23,07 секунди на 13. СП во кратки базени во Онтарио, Канада