Спорт


Македонски „бомбардер“: Несторовски го „тресна“ и Милан (ВИДЕО)

Репрезентативниот напаѓач го совлада Донарума, еден од тројцата голмани на Италија, во 71 минута за израмнување на „Ренцо Барбера“ попладнево во меч од 13 коло во Серија А. Палермо на крајот загуби со 1:2


Радичевиќ: Не смееме да „полетаме“

Тренерот на ЖРК Вардар, Дејвис и црногорската репрезентативка изразуваат задоволство од настапот со Астраханочка, но воедно и порачуваат дека е потребна приземност бидејќи најважното допрва доаѓа


Ракомет, ЛШ: Астраханочка невидлива покрај ЖРК Вардар

Македонскиот женски првак го декласира рускиот со 39:25 во групата Б за одбрана на првото место на табелата и осигурување на место во наредната фаза на две кола до крајот на тековната. „Експлодира“ Јованка Радичевиќ која постигна 9 гола


Нов тениски шок во најава: Ѓоковиќ го пропушта Мастерсот во Лондон

Шокантната вест за фановите на тениски ас од Србија ја објави британскиот новинар Сајмон Бригс. Ја сподели на Твитер и како причина за таквата можност во најава ја наведе повредата на десната дланка што го мачеше и на Игрите во Рио


Ѓоковиќ не е повеќе лидер: Мареј прв Британец на врвот на АТП листата

Британецот ќе има пет бода повеќе од Србинот на новото рангирање во понеделник. Во финалето во Париз се пласира без борба, откако Раониќ го предаде мечот поради повреда. За титулата во Париз ќе игра против Џон Изнер


Чесите ги дочекаа своите пет минути: Македонија разбиена во Плзен

Домашната селекција триумфира со 35:28 во квалификациите за ЕП 2018. Најефикасен во лошиот настап на националниот тим и овојпат беше Кире Лазаров со 9 гола, Манасков реализира 8. Чехот Хрстка прв стрелец во мечот со 10 гола


Фудбал, ПМФЛ: Пелистер со три бода на „Телеком арена“

Битолчани го совладаа Работнички со 1:0 во дербито на 13 коло во Првата лига. Вардар ја совлада Брегалница во Кочани со 1:0, Шкендија подобра од Победа во Битола со 2:1. Скопските „црвено-црни“ останувааат на плус 7 од тетовските