Свет

Хојт Ји: Изјавите за „Голема Албанија“ се само политичка кампања

Ние ја осудивме таквата реторика и не ги оправдувам, но велам дека е важно да избегнуваме претерани реакции и да не ги сфаќаме буквално изјавите на политичарите во текот на кампањата, изјави американскиот дипломатСите во НАТО го очекуваат дебито на Трамп

Трамп веќе отстапи од едно од неговите тврдења, дека НАТО е „застарен сојуз“, и на прес конференцијата со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во Белата куќа минатиот месец изјави дека Алијансата “е бастион на меѓународниот мир и безбедност “
Вучиќ: Ако Србите сакаат бајки, да гласаме за браќата Грим

Српскиот премиер Александар Вучиќ веднаш по разговорите со американскиот дипломат Хојт Брајан Ји, ги оценил за шпекулации тврдењата дека заменик помошникот државен секретар не ја претставува актуелната американска администрација, пренесуваат српските медиуми.Филипини: Воведена воена состојба на Минданао поради опасност од ИД

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте денеска воведе воена состојба на островот Минданао, каде безбедносните сили се борат против екстремистите поврзани со Исламска држава, изјави портпаролот на…Турција: Налози за апсење на 139 административци, двајца се министри

Издадени налози за апсење на 60 лица вработени во градското собрание на Анкара, 19 во советите на општината, 30 вработени во Министерството за развој и 30 лица од Министерството за образование