Свет

Нов инцидент во „Фукушима“

Во јапонската атомска централа „Фукушима“ која пред две години беше тешко оштетена поради земјотресот и цунамито, дојде до прекин на електрична енергија, која е неопходна за ладење на употребените ураниумски прачки


Цигарите под штанд во трафиките низ Њујорк

Според новиот план, којшто денеска го објави градоначалникот на Њујорк Мајкл Блумберг, продавачите нема да смеат да ги изложуваат цигарите на видливи места во продавниците
Блер не жали за нападите врз Ирак

Ирак би можел да се побуни против падот на Садам Хусеин доколку не постоеше инвазијата, и ситуацијата ќе беше полоша отколку во Сирија, изјави поранешниот премиер на Велика Британија, Тони БлерСамоубиство на внукот на Рауф Денкташ

Внукот на Рауф Денкташ, основачот на Турска Република Северен Кипар, се самоуби на гробот на својот татко, најверојатно поради финансиски тешкотии,затоа што не можел да ги плаќа своите кредити


Најмалку 50 загинати во бомбашки напади во Багдад

Во серија на бомби, пукања и експлозии на автомобил бомби во Багдад, денеска загинаа најмалку 50 лица, а околу 150 се повредени, за време на одбележувањето на десетгодишнината од коалициската инвазија, со која беше срушен режимот на Садам Хусеин