Свет

Хуго Чавез во тешка состојба

Венецуелскиот претседателот Хуго Чавез се бори со нова и тешка инфекција и неговите проблеми со дишењето се влошуваат. Состојбата на Чавез се дефинира како многу деликатнаКардиналите бираат датум за избор на нов папа

Повеќе од 140 католички кардинали од целиот свет се собраа денеска во Ватикан, каде започнува процес на избор на нов папа. Портпаролот на Ватикан, Федерико Ломбарди изјави дека темата е ставена на маса, но одлуката не е донесена


“Форбс”: Најбогат е Карлос Слим, по него Бил Гејтс

Мексиканскиот бизнисмен Карлос Слим со богатство од 73 милијарди повторно е прв на листата на магазинот Форбс на најбогатите луѓе на светот од 2013 г. Втор е ко- основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс со 67 милијарди


Канцерогено млеко и во Холандија

Според првичните информации, извор за појавата на афлатоксин во млекото е пченката која се користела како храна за кравитe, пренесува новинската агенција Итар ТасИндијка 12 години штрајкува со глад

Индијката Ира Шармила 12 години нема земено тврда храна, бидејќи штрајкува со глад во знак на протест за индискиот закон кој им овозможува на војниците да ги убиваат екстремистите без гонење и притвор без налог во индискиот дел на Кашмир


Кенија: На денот на изборите – убиени 17 луѓе

Седумнаесет луѓе се убиени во два напада врз полицијата во Кенија на денот кога во оваа земја се гласа на претседателските, парламентарните и регионалните избори, соопшти локалната полиција