Свет

Северна Кореја со воени закани до САД

Северна Кореја објави дека нејзини стратешки ракети се насочени кон американската воена база Гуам, на Хаваи, како и кон територијата на Соединетите Држави
ЦИА им дава воена поддршка на сириските бунтовници

„Њујорк Тајмс”, повикувајќи се на неименувани функционери и команданти на бунтовниците, тврди дека над 160 авиони со воен товар слетале на аеродром во близина на Анкара и други турски и јордански аеродроми.


Постигнат договор за спас на Кипар

Министрите за финансии од еврозоната постигнаа договор од 10 милијарди евра пакет-помош за Кипар со цел да се спречи колапс на банкарскиот систем а воедно и продолжување на земјата во еврозоната


Се шират гласини – убиен е Башар ал-Асад

Арапската лига службено го повика сирискиот отпор да ја претставува земјата на состанокот на организација, а францускиот министер за надворешни работи Лорент Фабиус изјави дека не се потврдени гласините за убиството на претседателот Башар ал-Асад


Сирискaтa опозиција обвинува за употреба на хемиско оружје

Сириски опозициски активисти соопштија дека владините сили „повторно употребиле хемиско оружје против бунтовниците“ и тоа врз воена база во местото Андра во околината на Дамаск, при што се убиени две лица, а 23 се повредени


Голема антитерористичка акција во Анкара

Tурската полиција во Анкара спровела голема операција против левоекстремистичката организација Револуционерна партија и фронт за народно ослободување, соопштија турските медиуми, наведувајќи дека во неа учествувале 400 полицајци