Свет


Илјадници ножеви за Индијките

Со цел Индијките да се заштитат од напаѓачите крајнодесничарска партија Шин Шева почна да дели илјадници ножеви на припадничките на понежниот пол.


Започна економскиот форум во Давос

Германскиот канцелар Ангела Меркел и премиерите на Русија, Италија и Велика Британија- Димитриј Медведев, Марио Монти и Давид Камерон, се предводници на Светскиот економски форум , кој почнува денес во швајцарското одморалиште Давос.Генерален штрајк во Словенија

Словенците денеска излегоа на улица. Штрајкот на јавниот сектор го подржуваат над 100.000 вработени, кои демонстрираат против владината одлука за намалување на платите за 5 проценти.


Камерон и се заканува на ЕУ

Доколку Европската унија не спроведе длабоки реформи, Британија би можела да излезе од членството, порача британскиот премиер Дејвид Камерон. Говорот на Камерон беше пропратен со остри реакции од Брисел.


Нападнат директорот на „Баљшој“

Непознат напаѓач му истурил киселина во лицето на уметничкиот директор на славниот „Баљшој-театар“, Сергеј Филин, и неговиот вид е загрозен, соопштила денес руската полиција.
Колапс на сообраќајот во Европа

Интензивните врнежи од снег и замрзнат дожд во делови од Европа предизвикаа проблеми во воздушниот, автомобилскиот и железничкиот сообраќај во Франција, Велика Британија и Германија.