Uncategorised

Нема притвор за Заев

Обвинителството денеска не побара притвор за лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, еден од осомничените во случајот „Пуч“, туку побара судот да му го одземе пасошот и Заев на определено време да се јавува кај надлжен државен орган


Финансиската зона ќе биде во дел од поранешната касарна „Илинден“

Земјиштето на поранешната касарна „Илинден“, кое се наоѓа во непосредна близина на новата Американска амбасада, ќе биде територијата на која ќе се основа слободната финансиска зона


Остри реакции за навредите на српскиот премиер Вучиќ кон новинарите

Отворен притисок врз медиумите, вака Независното здружение на новинарите на Србија (НУНС) вчера ги оцени навредите на српскиот премиер Алекасандар Вучиќ кон Балканската истражувачка мрежа (БИРН)Уметници кои не напуштија во 2014- заминаа, но нема да бидат заборавени

Замина еден од најголемите, најволшебните писатели воопшто- Габриел Гарсија Маркес, нобеловецот кој со Сто години самотија предизвика земјотрес во светската книжевност како ретко кој дотогаш. Не напуштија и актерите Филип Сејмур Хофман и Робин Вилијамс, кои со раскошниот талент ги поместуваа границите на филмската уметност и создадоа поинаков Холивуд


Тодоров: Нема да се следат лекарите, ќе се контролираат постигнувањата

За разлика од Министерството кое тврди дека системот не е заследње на лекарите, од Лекарската комора потенцираат дека системот не е толку наменет да се контролира слободата на лекарите, туку да се знае каде се доколку затребаат итно


Креативни постери против новите давачки за хонорарите

Во понеделник ќе има протест насочен кон законските промени кои предвидуваат од 1 јануари 2015 државата да наплаќа придонеси за пензиско и за здравствено осигурување од сите исплатени хонорари


Алпине Бау и балканското семејство

„Моќникот“ на „Алпине Бау“, Дитмар Алута-Олтјан и неговата сопруга Хелена, беа во центарот на уништувачкото проширување на фирмата на Балканот, и покрај општата конфузија околу нивните официјални улоги, во сега веќе, банкротираниот австриски градежен гигант.


Марш за живот: Битола сака да живее, Битола мора да живее

Од денес во Битола започна со работа мобилната мерна станица која ја обезбеди здружението „За нас се работи“ и која во следните 14 денови ќе ја мери загаденоста на воздухот во централното градско подрачје