Uncategorised


Партијата на Макрон води на парламентарните избори во Франција

Партијата Република во движење на францускиот претседател Емануел Макрон освои најмногу гласови во првиот круг на парламентарните избори, ги пренесува париски „Монд“ првичните резултати по…Нема вакцини против менингитис во државата

Вакцините ги нема во ниту еден центар за јавно здравје, а задолжително мора ги примаат граѓаните кои патуваат во некоја од афричките земји или во земјите каде што владее опасниот менингококен менингитис. Вакцините за влез во овие земји се задолжителни, а ги препорачува СЗО


Грција покрена обвинение против „Актор“за перење пари во Македонија

Грчкото обвинителство покренало обвинение против грчката компанија Актор која во Македонија го гради автопатот Демикр Капија – Смоквица за проневера на 50 милиони евра, објави 24 телевизија.Советници си даваат оставки по одлуката на Трамп за Парискиот договор

Сопственикот на „Тесла“, милијардерот Илон Маск и директорот на „Волт Дизни“ Роберт Игер соопштиле дека ќе го напуштат советодавното тело на Белата куќа после одлуката на претседателот на САД Доналд Трамп да се повлече од Парискиот договорНаградата „Прозарт“ оди кај Миљенко Јерговиќ

Во галеријата Даут-пашин амам вечер ќе му биде врачена наградата „Прозарт“ на хрватскиот писател Миљенко Јерговиќ, која Интернационалниот литературен фестивал „Про-за Балкан“ ја доделува петта…