Анализа

За или против ЕУ? Франција избира помеѓу Макрон и Ле Пен

По првиот круг од претседателските избори во Франција, Емануел Макрон и Марин Ле Пен, кои се сосем различни во своите идеи за тоа каква Франција…

Прочитај Повеќе

(ВИДЕО) Европарламентарците со остри реакции за затворањето на ЦЕУ

По низата на недемократските одлуки кои ги донесе владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан, во која се вбројува и последната одлука за Законот за високо образование, европарламентарците не штедат зборови и апели да се повлече оваа одлука