Од:

Димитров се сретна со Коѕијас и Нимиц, преговорите продолжуваат

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров денеска во канцеларијата на  ОН во Виена имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас и личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц.

По конструктивната средба која е дел од напорите за наоѓање на заедничко прифатливо решение за надминување на разликата околу името, Министрите за надворешни работи се согласија да ги продолжат напорите под покровителство на ОН.

Денешната и вчерашната средба се оценуваат како почеток на сериозните преговори меѓу Македонија и Грција со посредство на ОН. Од македонската Влада велат дека досега се воделе разговори, размена на информации, а овие средби на ниво на министри за надворешни работи значат всушност почеток на преговорите и еден вид на фотофиниш. Очекувањата се дека овие преговори ќе траат и во текот на март. Според претходните договори, вчера и денес најверојатно се разговара за нацрт-договорот предложен од грчка страна.