Од:

Сопругата на грчкиот амбасадор во Бразил го нарачала убиството

Сопругата на убиениот грчки амбасадор во Бразил, Франсоас де Соуза Оливеира Амиридис наводно ја признала вината за смрттна на нејзиниот сопруг. Како што објави бразилската телевизија Глобо, таа признала дека е вмешана во смртта на нејзиниот сопруг.

 Вчера, полицискиот службеник од бразилскиот мегалополис Рио де Жанеиро, Сержиу Мореира го признал убиството на грчкиот амбасадор во Бразил, 59-годишниот Киријакос Амиридис, во вторникот вечерта во неговиот дом во општината Нова Игаусу, во регионот Баиксада Флуминенсе, северно од Рио.

Полицијата на сослушување ги повикала Мореира и Франсоас, откако откриле дамки од крв на каучот во станот на амбасадорот и започна да ја води истрагата во насока на убиство на амбасадорот.

„Сопругата го организирала неговото убиство ветувајќи му на еден од извршителите 80.000 реали, или 24.600 американски долари“, изјавил на прес-конференција иследникот од полицијата на Реи де Жанеиро, Еваристо Понтес Магаљас, кој ја води истрагата.

Според него, тврдењето на правосудните органи се заснована сведочењето на Едуардо Мореиро де Мело. Тој бил внук на наводниот љубовник на сопругата на дипломатот, припадникот на воената полиција на Рио де Жанеиро, Сержиу Мореиро Фиљо.

„Сведочењето на Едуарду не оставаат простор за сомневање дека сето тоа било планирано однапред. Тоа во прв ред го потврдува фактот дека Франсуас Амиридис му понудила 80.000 реали на неговиот чичко за помош да го реализира планот“, изјавил иследникот.

Додал дека Моеира Фиљо признал дека имал афера со сопругата на амбасадорот и оти е вмешан во убиството на амбасадорот. Сепак, според осомничениот, тој дејствувал во самоодбрана, бидејќи дознавајќи за прељубата Амиридис наводно го нападнал со тупаници. Таквата верзија истрагата ја смета за невистинита, бидејќи 29-годишниот полицаец физички значително бил супериорен во однос на 59-годишниот дипломат.

Сепак, сопругата на амбасадорот и покрај информациите на една од најгледаните бразилски телевизии Глобо дека го признала делото, таа подоцна целосно негирала. Таа изјавила дека за убиството на сопругот дознала дури следниот ден, кога ги забележала дамките крв на каучот во станот, но сепак решила да не го пријавува љубовникот. Покрај тоа, додала дека амбасадорот постојано ја тепал.

Судот во Рио де Жанеиро по барање на иследниците издал налог за апсење на тројца осомничени и тие ќе останат во притвор најмалку 30 дена.

Точната причина за смртта на грчкиот дипломат, сепак, не е утврдена, бидејќи неговото тело било речиси потполно уништено од оган.

Амиридис бил конзул во Рио де Жанеиро во периодот од 2001 до 2004 година. Во јануари 2016 е именуван за амбасадор на Грција во Бразил, откако претходните четири години бил амбасадор во Либија.