30-07-2014 

Страницата на
НОВАконтакт

Груевски: Опозицијата избрзано ја осуди акцијата на МВР

од НОВА | објавено на: 20-09-2013 15:17:28

Опозицијата избрзано реагираше на приведувањата во акциите на МВР „Шпион“ и „Диригент 2“ и на прес-конференција ги прогласи за политички и партиски уште пред да биде соoпштено кои се причините за апсењата, оцени премиерот Никола Груевски.

- Во иднина опозицијата треба добро да се пресмета пред да излезе со квалификации и прво да чуе барем за што се работи, а потоа да размисли дали треба да се реагира или не. Во овој случај уште немаше прес-конференција на МВР да објасни за акцијата, а тие веќе излегоа со осуда на акцијата. Значи, не знаат што осудуваат, не виделе кој и зошто е приведен во полиција, документи, што се случило. Нивните адвокати овојпат беа многу воздржани, а скоро секогаш адвокатите жестоко ги бранат своите клиенти. Адвокатите беа воздражни, а опозицијата на невидено излезе да ги брани, изјави Груевски одговарајќи на новинарски прашања по пуштањето во употреба лабораторија на Филолошкиот факултет.

Тој нагласи дека како политичка партија и како Влада имаат јасно деклариран став дека борбата против криминалот и корупцијата ќе ја водат силно, бескомпромисно и неселективно и оти во тој правец била и неодамнешната акција на МВР и Обвинителството.

Останатo од НОВА

Киднапирана сопругата на камерунскиот вицепремиер

Припадници на нигериската исламистичка група Боко Харам киднапираа неколку лица во северен Камерун, меѓу кои е и сопругата на камерунскиот вицепремиер Амаду Али. Грабнат е и локален верски лидер, кој е градоначалник на градот Колофата. Како што соопшти претставникот на камерунската армија, полковник Феликс Нџи Формекон, членовите на Боко Харам ја преминале нигериско-камерунската граница и го нападнале пограничниот град Колофата во северен Камерун. „Луѓето на Боко Харам се‘ уште се во градот и водат борби со нашите војници, изјави Формекон. Тој соопшти дека сопругата на вицепремиерот Али била киднапирана од нивниот дом заедно со домашните помошнички. При нападот, телохранителите успеле да го извлечат и вицепремиерот Али од домот, каде со семејството го прославувал Рамазан Бајрам, и да го пренесат во соседниот град Мора. Формекон истакна дека при судирите во Колофата сигурно има и загинати и ранети, но дека засега нема податоци за конкретни бројки на жртви.

Порозноста на границата Русија-Украина

И, како да сакаше да докаже дека границата има дупки, Денис Пушхилин, шеф на источната украинска отцепена Народна република Донецк, минатата недела се појави во Москва. Тој се сретна со нац